31 sierpnia 2021

Książki miesiąca - sierpień 2021 r.

          Mój sierpień wyszedł wyjątkowo słabo, przeczytałam tylko 5 książek. Z czego jedną czytałam tydzień, co u mnie praktycznie nigdy się nie zdarza. Oczywiście nie mogło się obejść bez jednej powieści w wersji elektronicznej. Tym razem była to kolejna część Mocka.

Ten miesiąc zaczęłam od „Niewidzialnego życia Addie LaRue”, które ma bardzo ładną okładkę i barwione brzegi i na tym można by pozostać, ale niestety We need YA postanowiło zaszaleć i pomalować też strony wewnątrz . Co moim zdaniem nie potrzebnie oszpeciło książkę i jak część osób zauważyła, dodało jej charakter zeszytu do religii. Za to uwielbiam w jaki sposób jest podzielona ta książki i, że każda z tych części zaczyna się od ilustracji dzieła sztuki i jego opisu, które ma potem pewne nawiązanie w treści.

Ocena: 4/5 gwiazdek

Ilustracje w "Niewidzialnym życiu Addie LaRue"

Kolejną książką, którą przeczytała była „Diuna” i jest to zdecydowanie najładniejsza książka jaką w życiu miałam. Jest w twardej, złotej (!) oprawie z wytłoczonym zdobionym „D” na przodzie. Oprócz tego w środku są ilustracje, mapa i kilka dodatków ze słownikiem. Bardzo długo zastanawiał się czy kupić tę powieść, bo bałam się, że mi się nie spodoba. Jednak stwierdzałam, ze nawet jeśli jej nie doczytam, to będę miała piękny tom.

Ocena: 5/5 gwiazdek

Obwoluta "Diuny"

Ilustracje w "Diunie"
"Diuna" pod obwolutą

„Kartoteka”, którą pożyczyłam z biblioteki jest brzydka, co tu więcej mówić. Chociaż tyle, że ma solidne wprowadzenie do dramatu, a na okładce łóżko, jeden z nielicznych rekwizytów użytych do sztuki. Kolory są brzydki, a papier oprawy jest nieprzyjemny.

Ocena: 3,5/5 gwiazdek

W końcu udało mi się też przeczytać „Frankesteina”, na szczęcie kupiłam tę pierwszą wersję, z wprowadzanymi jako przypisy „poprawkami”. Oprócz tego wydawnictwo Vesper wydało tę książkę w matowej okładce z ilustracjami. Na końcu czeka na czytelnia niespodzianka z trzema krótki opowiadaniami grozy.

Ocena: 5/5 gwiazdek

Ilustracje w "Frankensteinie"

28 sierpnia 2021

„George”, Alex Gino

          „George” Alexa Gino była ostatnią książką jaką udało mi się przeczytać podczas maratonu z literaturą dziecięcą i bardzo się cieszę, że tą powieścią zakończyłam tę akcję. Jest to bowiem historia, w której głównym bohaterem jest chłopiec należący do społeczności LGBTQA+, a co ważniejsze jest ona rzeczywiście dla dzieci. Czyli już młody czytelnik będzie wstanie zetknąć się z takimi osobami i może to być dobra książka do dłuższej rozmowie o akceptacji każdej odmienności. Nie tylko tej seksualnej ale też rasowej i kulturowej.

Tytuł i autor: „George”, Alex Gino

Gatunek: literatura dziecięca

Ilość stron: 205

Data: 21.06.2021 r.

ISBN 978-83-8203-042-6

Wydawnictwo: Nowa Baśń


George będzie chciał udowodnić, że mimo swojego wygląd jest dziewczynką. Kiedy nauczycielka ogłasza, że klasa wystawi przedstawienie Pajęczyna Charlotty, dla George’a to właściwy moment, by raz na zawsze pokazać, kim tak naprawdę jest. Z pomocą swojej najlepszej przyjaciółki Kelly układa plan, by wbrew wszystkim stać się Charlottą.

Moim zdaniem jest to bardzo ważna książka, szczególnie w Polsce, gdzie dzieci nie mają dostępu do edukacji seksualnej, ponieważ rzekomo są w ten sposób seksualizowanie. Dzięki niej ci, którzy czują się tak samo jak bohaterka (od teraz będę używać formy żeńskiej w stosunku do głównej postaci), dowiedzą się, że jest to zupełnie normalne, a pozostali będą mieli przykład, że nie należy wyśmiewać takich osób.

„George” jest pisany w pierwszej osobie liczby pojedynczej, więc gdy dziewczynka myśli osobie są stosowane końcówki żeńskie, ale gdy inni się do niej zwracają są to formy męskie. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć jak taka osoba się czuję i doznać jej cierpienia.

Jest to oczywiście bardzo pokrzepiająca historia, bo mimo kilku przykrych zdarzań wszystko układa się dobrze i główna bohaterka zostaje zaakceptowana przez swoje otoczenie, a także otrzymuje wsparcie. Tak samo jak optymistyczna jest ta książka, tak samo zostaje uproszczona, ale to dobrze, dzięki temu młodszy czytelnik z łatwością ją zrozumie. Nie ma w niej licznych pytań jakie bohaterka sobie stawia odnośnie swojej płci, ona po prostu wie, że jest dziewczynką i zależy jej na tym, żeby inni też ją tak postrzegali.

Na zakończenie jeszcze tylko napiszę, że moim zdaniem jest to książka dla dzieci od 10 lat, ponieważ właśnie tyle ma główna postać i mimo wszystko porusza ona dosyć trudny temat, którego młodsi czytelnicy mogliby w pełni nie zrozumieć. Jednak rodzic najlepiej zna swoje dziecko i będzie wiedział kiedy jego pociecha będzie mogła przeczytać taką powieść.

14 sierpnia 2021

„Śmierć w światłach rampy", Robin Stevens

Koleją książką przeczytaną przeze mnie podczas maratonu z literaturą dziecięcą była kolejna część serii „Zbrodnia niezbyt elegancka”, czyli „Śmierć w światłach rampy”. Głównymi bohaterkami serii są Daisy Wells i Hazel Wong, które, mimo swojego młodego wieku (ok. 13 lat), prowadzą biuro detektywistyczne. Tym razem dziewczęta, żeby mieć czym się zająć w czasie, gdy będą u wujostwa w Londynie biorą udział w próbach do spektaklu do "Romea i Julii", podczas których oczywiście musiało dojść do zbrodni.

Tytuł i autor: „Śmierć w światłach rampy", Robin Stevens

Gatunek: literatura dziecięca

Ilość stron: 392

Data: 11-15.06.2021 r.

ISBN 978-83-814-123-08

Wydawnictwo: Dwukropek

Moja ocena: 6,5/10 gwiazdek.

Daisy jest kreowana na przywódczynię i najważniejszą wszystkowiedzącą postać, jest zarozumiała i trochę robi na złość Hazel. W poprzednich częściach mi to nie przeszkadzało, ale tym razem denerwowało mnie, że Hazel jest aż taką ofiarą i mimo że tak naprawdę ona znała rozwiązanie, to Daisy na tym zyskiwała. Nie podobało mi się też jak traktował przyjaciółkę, skoro jest to książka dla dzieci, powinna być przykładem zachowania wobec kolegów.

Czytając tę książkę dobrze się bawiłam, ale teraz już praktycznie nic z niej nie pamiętam. Myślę, że gdybym była młodsza, to zapamiętałabym z niej o wiele więcej, ponieważ moimi koleżankami też miałam biuro detektywistyczne, dlatego ta tematyka byłaby mi bliższa. Oprócz tego język jest prosty, tak jak zagadka, która nie angażuje tak jak te w „normalnych” kryminałach. Chyba, że jest się dzieckiem i jeszcze nie miało się styczności z bardziej brutalnymi książkami.

Największym plusem powieści Robin Stevens jest forma w jakiej są pisane, czyli dziennika ze śledztwa, gdzie dokładnie widać proces dochodzenia do rozwiązania. Oprócz tego dobrze jest opisana przestrzeń, a dzięki mapie, która jest na początku jeszcze lepiej połapać się co gdzie jest.

Jednak po przeczytaniu tego tomu postanowiłam, że nie będę już kontynuować tej serii, ponieważ z niej wyrosłam i większą przyjemność sprawia mi czytanie kryminałów dla dorosłych.

Początek: 4 gwiazdki

Fabuła: 3,5 gwiazdki

Koniec: 3,5 gwiazdki

 

Świat przedstawiony: 5 gwiazdek

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 3 gwiazdki

dalsi: 3 gwiazdki

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 2,5 gwiazdki

dalsi: 2 gwiazdki

 

Język: 5 gwiazdek

Sposób pisania: 5 gwiazdek

 

Końcowy wynik: 6,5/10 gwiazdek

07 sierpnia 2021

"STAGS", M.A. Bennett

           Kiedy czytałam „STAGS”, M.A. Bennett w intrenecie pojawiła się masa pozytywnych opinii o tej książce, było to spowodowane zbilżającą się datą premiery drugiego tomu. Niestety nie mogę się zgodzić z większość z nich, moim zdaniem ta książka należy do przeciętnych w swoim gatunku.

Tytuł i autor: „"STAGS", M.A. Bennett

Gatunek: thriller młodzieżowy

Ilość stron: 360

Data: 11.07.2021 r.

ISBN 978-83-800-847-28

Wydawnictwo: Media Rodzina

Moja ocena: 6,5/10 gwiazdek.

          „STAGS” jest thrillerem młodzieżowym, który rzekomo ma wiele zwrotów akcji, ale jest właściwie tylko jeden i to tylko, żeby napisać kolejną książkę. Główną bohaterką jest nastoletnia Greer, która dostała się do ekskluzywnej szkoły tylko dzięki stypendium, nie tak jak jej koledzy dzięki stypendium, przez to nie może zaaklimatyzować się w nowej szkole. Szczególnie, że panoszy się w niej elitarna grupa, która znęca się nad każdym kto nie jest odpowiednio bogaty. Ku swojemu zaskoczeniu, zostaje zaproszona do posiadłości jednego z nich, oprócz niej zaproszenia dostaje jeszcze dwójka jej znajomych, którzy pod pieczą szóstki zamożnych mają przejść test na ich następców. Egzamin jest podzielony na trzy części – polowanie, strzelanie i wędkowanie, jak się później okazuje nie tylko zwierzęta są na celowniku.  

          Początek książki zapowiada, że będzie to thriller, który naprawdę zmrozi krew i spowoduje, że nie będziecie się mogli od niego oderwać, dopóki nie skończycie czytać. To właśnie jest główny problem. Z każdym kolejnym rozdziałem akcja robiła się coraz bardziej przewidywalna, co gorsza było w niej mniej mroku. Gdyby nie długa droga jaką miała do przebycia na wakacje, nie przeczytałbym „STAGS” za jednym posiedzeniem. Autorka od samego początku postawiła bardzo wysoką poprzeczkę, rozbudzając wyobraźnie czytelnika, przez co potem nie mogła napisać już nic lepszego, chyba, że poprowadziłaby inaczej akcję…

Jak już wyżej wspominałam książka jest przewidywalna i mało prawdopodobna. Jest reklamowana jako nawiązanie do „Igrzysk śmierci”, rzeczywiście rozumiem o co chodzi, ale mimo że nie jestem fanką tej serii, jest ona lepsza od „STAGS”. Bennett nie zbudowała ciekawego świata i powody, dla których elitarni uczniowie się tak zachowują nie mają sensu, a właściwie za dużo ich nie ma.

          Ogólnie bohaterowie tej książki są mało wyraźni i żaden nie wzbudził we mnie wiele emocji. Chyba, że mowa o irytacji na główną bohaterkę, czasem potrafiłam ją usprawiedliwić. Sama pewnie zachowałabym się tak samo w sytuacji zagrożenia, dzięki swojemu zachowaniu była bardziej rzeczywista, jednak czasem to było przesadzone i zachowywała się żałośnie, myśląc tylko o sobie. Oprawców jest aż szóstka, a właściwe ani jeden nie ma dobrze rozpisanych cech, znowu właściwie niczym się nie wyróżniają i nie sposób zapamiętać ich imion. Po prostu nie są na tyle przyciągający. Już lepiej był opisany ojciec Greer, który w tej książce właściwie nie był istotny, a mimo to wiemy jakie ma zwyczaje i jakie kino go pasjonuje.

          Sposób pisania autorki jest okropny, już od początku bohaterka zwraca się do nas, opowiadając to co się już wydarzyło. To w sumie nie jest takie złe, czytałam już takie książki i nie przeszkadza mi to, ale w tej książce co chwilę łamana jest czwarta ściana, prze co nie można się skupić na głównej treści. Chociaż trzeba przyznać, że opisy rzeczy potrafi stworzyć całkiem ładne, przestrzeń była całkiem nieźle zarysowana, ale bardziej urzekł mnie opis sukni bohaterki.

          Zakończenie jest kolejnym rozczarowaniem, chociaż już po przebiegu całej historii nie spodziewałam się niczego lepszego, jednak to pokazuje jak bardzo główna bohaterka dramatyzuje. Jedynie epilog daje nadzieję, oczywiście na kolejny tom. Nie wiem czy go przeczytam, to raczej będzie zależeć od tego czy moja koleżanka go kupi, bo „STAGS” nie był mój. Z pewnością nie jest to mój priorytet, tylko coś po co sięgnę raczej jak nie będę miała akurat co czytać.

Początek: 4,5 gwiazdki

Fabuła: 3 gwiazdki

Koniec: 4 gwiazdki

 

Świat przedstawiony: 4 gwiazdki

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 2 gwiazdki

dalsi: 3 gwiazdki

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 0 gwiazdek

dalsi: 3,5 gwiazdki

 

Język: 4,5 gwiazdki

Sposób pisania: 3 gwiazdki

 

Końcowy wynik: 6,5/10 gwiazdek

31 lipca 2021

"Beach read", Emily Henry

           W tym roku zaczęłam czytać więcej literatury kobiecej, ale tym razem już się chyba na stałe utwardziłam, że jest tylko jedna autorka, której książki pisane w tym gatunku mi się podobają. Oczywiście nie wykluczam, że sięgnę jeszcze kiedyś po romans, bo mimo wszystko coś mnie ciągnie do tych książek. Po „Beach read” sięgnęłam ze względu na liczne pozytywne opinie i rzekomy wakacyjny klimat tej książki. Niestety ja nie podzielam tych recenzji, dla mnie ta historia jest przeciętna, a może nawet trochę gorsza.

Tytuł i autor: „Beach read", Emily Henry

Gatunek: literatura kobieca

Ilość stron: 4222

Data: .25-27.06.2021 r.

ISBN 978-83-668-901-38

Wydawnictwo: Kobiece

Moja ocena: 5,5/10 gwiazdek.

          Żeby nie wprowadzić was, tak jak sobie to zrobiłam w błąd, skopuje opis dostępny od wydawcy, ponieważ ja sobie stworzyłam trochę inny obraz o tej książki. Głównymi bohaterami są January Andrews, popularna autorka romansów i Augustus Everett, poważny znany literat, gardzący szczęśliwymi zakończeniami, uważający, że prawdziwa miłość to bajka. Jedyne co ich łączy to fakt, że przez następne trzy miesiące będą mieszkać w sąsiednich domkach na plaży, walcząc z pisarską blokadą, a na koniec mają oddać nową powieść. Dlatego zawierają zakład i wymieniają się tematami książki, wygrać ma ten, kogo książka ukaże się jako pierwsza.

          Pierwszym minusem tej książki jest nudny początek, który długo się rozwijał. Minęła właściwie połowa książki kiedy cokolwiek zaczęło się dziać. Dodatkowo moim zdaniem miejsce akcji było słabo nakreślone i przez to nie mogłam się wczuć w wakacyjny klimat. Jakoś w ogóle nie zauważyłam, że są nad jeziorem.

          W książce ciekawsze były wątki poboczne i postaci drugoplanowe niż romans rozgrywający się między głównymi bohaterami. Kiedy już zaczęło cos między nimi iskrzyć, to właściwie od razu przeszło do gorącego uczucia. Nie było w tym naturalności i powolnego procesu zakochiwania się. Żałuję też, że w fabule nie było więcej procesu tworzenia powieści i ukazania tego trudu pisania romansu.

          Moim zdaniem kreacja Augustusa jest lepsza i jest on o wiele ciekawszą postacią, ale tak jak January nie jest bohaterem, którego zapamiętam na długo. W przeciwieństwie do jej przyjaciółki.  

Zakończenie też nie jest porywające i przewidywalne. Klasyczny happy end występujący w komediach romantycznych.

Początek: 1,5 gwiazdki

Fabuła: 2,5 gwiazdki

Koniec: 2,5 gwiazdki

 

Świat przedstawiony: 0,5 gwiazdki

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 3 gwiazdki

dalsi: 4,5 gwiazdki

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 1,5 gwiazdki

dalsi: 3,5 gwiazdki

 

Język: 5 gwiazdek

Sposób pisania: 3 gwiazdki

 

Końcowy wynik: 5,5/10 gwiazdek

29 lipca 2021

Książki miesiąca - lipiec 2021 r.

Jak wam idzie czytanie w wakacje? Przeczytaliście więcej niż w miesiące szkolne?
Ja w sumie nie. Miałam nadzieję, że pobije mój rekord ze stycznia i przeczytam 10 książek, ale utrzymałam swoją średnią.

"Zamiana" Beth O'Leary była pierwszą książką, którą przeczytałam w lipcu, ale była ona na czytniku, dlatego nie będę jej oceniać.

Potem przeczytałam jedną z najładniej wydanych książek jakie mam na półce, czyli "Winterwood". Ma ona twardą oprawę, ale tak zrobioną jak, na przykład "Małe kobietki" wydawnictwa MG, a w niej srebrne żłobienia w kształcie zimowego lasu, dokładnie takie same jak na obwolucie. Dodatkowo książka ma wyróżnione strony, poświęcone księdze czarów, na których też są drobne ilustracje. Każdy rozdział zaczyna się od grafiki księżyca. Całość tworzy klimat tego wydania i bardzo pasuje do fabuły.

Ocena: 5/5 gwiazdek

"STAGS" niczym szczególnym się nie wyróżnia. W dodatku ma błąd ortograficzny.

Ocena: 2,5/5 gwiazdek


W tym miesiącu przeczytałam aż 3 książki, na których występowała ilustracja człowieka. Pierwszą z nich był reportaż o "Klu Klux Klanie", więc na okładce jest zdjęcie dziecka w stroju Klanu. Nie przepadam za tego typu wydaniami szczególnie kiedy jest to zdjęcie, a nie grafika. Dodatkowo ta książka ma białe strony.

Ocena: 2,5/5 gwiazdek

Dwie pozostałe miały graficzne okładki. Obie bardzo się wyróżniają. "Silna" ma trochę niepokojącą grafikę okładkową, z kobietą, która zerka a czytelnika spode łba. Kontrastem do tego są ciepłe kolory, których zawsze mało na mojej półce – większość moich książek ma niebieskie odcienie. Minusem tej książki są wolne przestrzenie na stronach, których jest naprawdę wiele, jak na taką cienką książkę.

Ocena: 4/5 gwiazdek

"Moja siostra morduje seryjnie" ma krzykliwy zielony kolor napisu, który od razu rzuza się w oczy. Fajnym zabiegiem jest lekkie rozbryźnięcie napisu, jakby to była rozlana krew. Oprócz tego ilustracja na okładce nawiązuje do historii, tak samo wybielcz i rękawiczki z drugiej strony. Niestety ma ona opis na skrzydełku, a rekomendacje z tyłu. Tak samo jak „Silna” ma ona bardom dużo wolnej przestrzenni.

Ocena: 3,5/5 gwiazdek


Mam też nadzieję, że uda mi się w tym miesiącu przeczytać "Anonimowych heretyków".

23 lipca 2021

"Lwowska kołysanka", Monika Kowalska

           Jestem tym typem czytelnika, który unika literatury wojennej, ten okres historii najmniej mnie ciekawi, dlatego czytanie o nim nie sprawia mi przyjemności. Jednak nie mogłam przejść obojętnie obok debiuty mamy mojej koleżanki. Szczególnie, że dostałam tę książkę i to z autografem autorki. Mimo że znam osobiście Monikę Kowalską nie wpłynie to na moją ocenę i powiem również o tych rzeczach, które mnie się nie spodobały.

Tytuł i autor: „Lwowska kołysanka", Monika Kowalska

Gatunek: literatura piękna

Ilość stron: 352

Data: 05-11.06.2021 r.

ISBN 978-83-245-841-30

Wydawnictwo: Książnica

Moja ocena: 8,5/10 gwiazdek.

          Główną bohaterką „Lwowskiej kołysanki” jest młoda Adela, praktykantka w ochronce, która marzy o lepszym życiu, ale równie ważną rolę w tej historii odgrywa jej siostra, tak jak losy matki dziewcząt, które poznajemy w retrospekcjach. Akcja książki rozgrywa się we Lwowie pod koniec lat 30. i opisuje życie rodziny Szubów aż do wybuchy II wojny światowej.

          Autorka dedykuję tę książkę tamtym pokoleniom, ponieważ jej babcia opowiadała jej w dzieciństwie historie o Lwowie jej młodości, czytając tę książkę od razu da się wyczuć, że napisała to osoba, która miało coś wspólnego z tamtym miastem. Przyznaje się, że wstęp do tej powieści zawsze mnie porusza i wywołuje łzy wzruszenia.

          Przewracając kolejne kartki, czułam się jakbym przemierzała Lwów wraz Adą i rozbudziło to moją chęć odwiedzenia tych miejsc. Moim zdaniem dzięki opisom jakie stworzyła Monika Kowalska „Lwowska kołysanka” zasługuje na miano literatury pięknej, ponieważ pisarka ma dar malowania słowem, a wszystko co opisuje wywołuje u czytelnika przyjemny dreszcz. Czytając ten debiut ma się wrażenie jakby czas zwolnił, a momentami nawet zatrzymał, tylko po to, żeby czytelnik mógł się rozpływać się nad romantycznymi opisami natury. Dzięki lekturze tej pozycji możemy poznać zwyczaje rodzin żyjących w tamtych czasach w różnych porach roku, ponieważ historia w tej książce rozgrywa się bardzo powoli, z dnia a dzień.

Z tego powodu ta powieść nie jest dla osób, które są rządne wartkiej akcji. Fabuła też raczej nie spodoba się każdemu, bo jest to po prostu opis życia i zmagań przed wojną, ale pojawia się tam kilka tajemnic i mroczniejszych elementów, które mnie zaskoczyły. Mimo to były też rozdziały, które mnie nużyły. Chociaż najgorzej czytało mi si fragmenty z opisami miłości i rozwoju związku miedzy bohaterami. Od razu wyczułam, że Autorka nie czuję się pewnie w romansach. Na szczęście, mimo że okładka może to sugerować, ta książka nie opiera się na takim rodzaju relacji.

          Myślę, że gdyby nie bohaterowie, z którymi poczułam więź, to książka nie wywarłaby na nie tak pozytywnego wrażenia. Jednak Monika Kowalska tworzy postaci, na których losy nie można być obojętnym i momentalne się do nich przywiązujesz, martwiąc się czy uda im się spełnić wszystkie marzenia. Jeśli chodzi o kreacje bohaterów zarówno ci drugo-, jak i pierwszoplanowi mieli dobrze zarysowane charaktery i mimo dużej ilości postaci byłam w tanie ich zapamiętać. Jednak z tymi, którzy pojawiali się rzadziej nie zżyłam się aż tak bardzo jak z rodziną Szubów.

          Zakończenie książki jest naprawdę dobre, ale też smutnie brutalne i rzeczywiste. Już ostatnia 1/3 miała więcej wspólnego w wojenną literaturą i to, między innymi te fragmenty mnie nudziły. Mimo to ostatni rozdział powoduje, że już chce się mieć drugi tom w swoich rękach.

Początek: 4,5 gwiazdki

Fabuła: 4 gwiazdki

Koniec: 4,5 gwiazdki

 

Świat przedstawiony: 5 gwiazdek

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 5 gwiazdek

dalsi: 5 gwiazdek

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 5 gwiazdek

dalsi: 3,5 gwiazdki

 

Język: 5 gwiazdek

Sposób pisania: 5 gwiazdek

 

Końcowy wynik: 8,5/10 gwiazdek

17 lipca 2021

„Pomylony narzeczony", Marcin Szczygielski

           W czerwcu organizowałam maraton z literaturą dziecięcą #obudźwsobiedziecko, pierwszą książką jaką udało mi się wykreślić z tbr’u był „Pomylony narzeczony” Marcina Szczygielskiego. Jest to już piąta część Majkowych przygód, która jest młodą czarownicą.

Tytuł i autor: „Pomylony narzeczony", Marcin Szczygielski

Gatunek: literatura dziecięca

Ilość stron: 344

Data: 02-04.06.2021 r.

ISBN 978-83-654-794-64

Wydawnictwo: Bajka

Moja ocena: 8,5/10 gwiazdek.

ilustracje wewnątrz

Jak zawsze w każdej części serii „Czarownica piętro niżej” muszą wystąpić jakieś pogodowe anomalie. Tym razem jest niemiłosierny skwar, ale jest to upał w czerwcu. Co gorsza czary nie działają, dlatego dziewczynka będzie miała utrudnione zadanie. W dodatku z problemem będzie musiała się zmierzyć sama, bez pomocy ciabci, a stawką jest uratowanie swojej rodziny.

          Przyznam, że czytając tę część miałam mały problem z zagłębieniem się na nowo w ten świat. Pozostałe tomy czytałam już dosyć dawno i okazuje się właściwie nic z nich nie pamiętam. Na szczęście ich znajomość nie jest konieczna do czytania tej książki, ale trochę mi szkoda, że nie mogę połączyć losów bohaterki i ta jest dla mnie oderwanym fragmentem całości.

          Dobrze, że bohaterowie nadal mają te same cechy – Maja nadal jest nieustraszona, jej mama ma ciągłe pretensje do taty, który nigdy nie wie o co chodzi, ciabcia jest kochaną, troszkę zwariowaną kobietą, Monterowana „wredną jędzą”, Ninka oderwana od rzeczywistości, a kot tak samo tajemniczy. Ale pojawili się też nowi przyjaciele, ale też wrogowie. Większość z nich była związana ze słowiańską wiarą, co bardzo mnie cieszy.

          Wiele w tej książce humoru i kilka zaskakujących zwrotów akcji. Wbrew pozorom starszy, a nawet dorosły czytelnik też będzie czerpać przyjemność z czytania tej książki. Wiele w niej nawiązać do współczesnych wydarzeń i trochę polityki. Liczę, że to nie koniec przygód Mai, ponieważ końcówka pozostawia z małym niedosytem. Oby w następnym tomie było więcej ciabci, bo tym razem było jej trochę mniej, przez co mi jej brakowało.

Początek: 5 gwiazdek

Fabuła: 4 gwiazdki

Koniec: 4,5 gwiazdek

 

Świat przedstawiony: 4 gwiazdki

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 5 gwiazdek

dalsi: 4 gwiazdki

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 5 gwiazdek

dalsi: 3,5 gwiazdki

 

Język: 5 gwiazdek

Sposób pisania: 5 gwiazdek

 

Końcowy wynik: 8,5/10 gwiazdek

11 lipca 2021

„Materiał na chłopaka", Alexis Hall

         W zeszłym miesiącu odkryłam kolejnego ulubieńca i mam zamiar polecać go każdemu, ponieważ „Materiał na chłopaka” zasługuje na tak duży rozgłos jaki ma, a może nawet i większy. Tym bardziej, że jest o wiele lepszy od „Red White & Royal Blue”, do którego zawsze jest porównywana, co sama trochę zrobię. Ze względu, że w zeszłym roku tamta książka była moim ulubieńcem, ale gdybym czytała je w tym samym roku, to z pewnością ta druga nie zasłużyłaby na ten tytuł.

Tytuł i autor: „Materiał na chłopaka", Alexis Hall

Gatunek: literatura młodzieżowa

Ilość stron: 456

Data: 25-28.05.2021 r.

ISBN 978-83-813-508-77

Wydawnictwo: Otwarte

Moja ocena: 9/10 gwiazdek.

Luc znany, ponieważ jest synem upadłej gwiazdy rocka, jednak on wolałby wieść normlane życie, dlatego pracuje w fundacji ekologicznej. Niestety w jego życiu zawodowym wszystko się sypie, a to wszystko przez magazyny plotkarskie czekające tylko na jego potknięcie, dosłownie, żeby napisać, że mężczyzna się stoczył. Luc musi odbudować swoją reputację w oczach potencjalnych darczyńców, dlatego postanawia znaleźć chłopaka na pokaz. Wtedy na swojej drodze spotka Olivera, idealny materiał na chłopaka - wegetarianin, wzięty prawnik z opinią czystą jak świeżo uprana koszula, który tak jak on szuka partnera na pokaz.

Bohaterowie tej książki są po prostu genialni. Główni bohaterowie są swoimi przeciwieństwami, a mimo to obie postaci są bardzo dobrze wykreowane. Zarówno Luca, jak i Olivera cechy charakteru są bardzo dobrze opisane w różnych sytuacjach, potwierdzających ich różnorodność Nawet żarty z przyzwoitości i dokładności Olivera są tak wyważone, że nie jest to obraźliwe dla jego osoby, ale też zabawne. Obu bohaterów polubiłam na tyle, że ich los nie był mi obojętny i zależało mi, żeby skończyli razem. Postaci drugoplanowe też były ciekawe i ich cechy się nie powtarzały, jednak akurat w tym przypadku lepiej wspominam przyjaciółki z „Red White & Royal Blue”, one mi jakoś zapadły w pamięci, a tamci stali się zbitą masą bez konkretnych osób.

Ta książka ma tak zabawną fabułę, jak mało którą przeczytałam. Co chwilę szczerzyłam się do książki, jak głupi do sera, a i wiele razy parsknęłam ze śmiechu. Dawno tak dobrze nie bawiłam się czytając jakąś powieść. Oczywiście, domyślamy się jak się kończy, ponieważ romanse mają to do siebie, jednak to co działo się w środku było nie do przewidzenia i na tyle ciekawe, że chciałam śledzić dalsze losy bohaterów. Szczególnie ciekawa była historia Olivera, którego życie wydawało się niemal idealne. Co chyba najważniejsze, autor potrafiła wyważyć urocze momenty kiedy zaczyna się układać z małymi dramatami, dzięki temu książka nie była przesłodzona i wydawała się rzeczywista.

Końcówka jest jednym z najpiękniejszych zakończeń jakie czytałam, po przeczytaniu ostatniego rozdziału po prostu poczułam spełnienie. Idealny koniec, po którym czujesz jedynie, że chcesz czytać dalej o tych bohaterach, bo ich lubisz, nie dlatego, że czegoś ci brakuje.

„Materiał na chłopaka” nie był mój – pożyczyłam go od przyjaciółki, ale doszłam do wniosku, że kiedyś go sobie kupię. Ta książka była tak dobra, że żałuję, że nie mam własnego egzemplarza.

Początek: 4,75 gwiazdek

Fabuła: 5 gwiazdek

Koniec: 5 gwiazdek

 

Świat przedstawiony: 5 gwiazdek

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 5 gwiazdek

dalsi: 5 gwiazdek

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 5 gwiazdek

dalsi: 4,5 gwiazdki

 

Język: 5 gwiazdek

Sposób pisania: 5 gwiazdek

 

Końcowy wynik: 9/10 gwiazdek

06 lipca 2021

„Zaczytana i bestia”, Ashley Poston

„Zaczytana i bestia” to kolejny retelling znanej baśni, którego autorką jest Ashley Poston. Tak jak tytuł sugeruje autorka nawiązuje do „Pięknej i bestii”. Spod pióra tej autorki czytałam już „Geekerellę”, akurat ta książka bardzo mi się podobała, więcej o niej znajdziecie tu.

Tytuł i autor: „Zaczytana i bestia”, Ashley Poston

Gatunek: literatura młodzieżowa

Ilość stron: 320

Data: 21-23.05.2021 r.

ISBN 978-83-665-30-27

Wydawnictwo: We need YA

Moja ocena: 7/10 gwiazdek.

Głównymi bohaterami są Rosie, która nie potrafi pogodzić się ze stratą matki i zapomnieć o tajemniczym cosplayerze, którego poznała na konwecie. Oczywiście jak wszystkie postaci z tej serii jest fanką Starfield. Drugim głównym bohaterem jest Vance, gwiazda Hollywood, jeden z aktorów grających w owym filmie Starfield. Ich drogi przecinają się, gdy pewna drogocenna książka zostanie ziszczona.

Niestety kreacja obu postaci nie była najlepsza. Jak gburowatość chłopaka nie była denerwująca, tak dziewczyna była bardzo naiwna i nie polubiłam jej. Tak samo mało informacji pojawiło się o przyjaciołach Rosie, najbardziej liczyłam na więcej rozterek niebinarnego Quinn. Za to ojciec głównej bohaterki był bardzo troskliwy i pomocny, bardzo dbał o szczęści córki i tym przykuł moją uwagę. Tak samo ciekawą osobą okazał się asystent Vance’a.

Początek książki, jak i zakończenie jest istnie bajkowe i nad wyraz romantyczne, ale uważam je za jedne z najlepszych fragmentów historii. Były bardzo romantyczne i przypominały, że jest to retelling. Chociaż przyznam, że ostatnio rozdział był trochę podobny do tego z „Geekerelli”. Niestety fabuła tej książki była już bardziej przewidywalna, ponieważ była zbudowana podobnie jak pierwsza część tej serii. Pojawiło się tylko kilka naprawdę ciekawych fragmentów, które wywoływały uśmiech. Jednym z nich był pewien cytat z „Ruchomego zamku Hauru” i jest to akapit, który zdecydowanie jest moim ulubionym.

To co powinnam zaznaczyć to, że „Zaczytaną i bestię” można czytać bez znajomości „Geekerelli”. Owszem w tej części postaci z poprzedniego tomu są wspomniani, ale są to rzeczy, które dzieją się po akcji z tej książki. Cieszę się, że autorka znalazła wspólne miejsce dla swoich bohaterów bez konieczności bycia razem w tym samym czasie.

Raczej nie jest to książka, którą zapamiętacie na długo, ja czytałam ją w maju i już miałam problem z przypomnieniem sobie uczuć, które mi towarzyszyły przy jej czytaniu. Jest to po prostu lekka, niewymagająca powieść młodzieżowa, taki comfort read, od którego nie można wymagać za dużo.

Początek: 5 gwiazdek

Fabuła: 3,5 gwiazdki

Koniec: 4,5 gwiazdek

 

Świat przedstawiony: 5 gwiazdek

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 3,5 gwiazdki

dalsi: 4 gwiazdki

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 2 gwiazdki

dalsi: 4 gwiazdki

 

Język: 5 gwiazdek

Sposób pisania: 4 gwiazdki

 

Końcowy wynik: 7/10 gwiazdek

03 lipca 2021

Książki miesiąca - czerwiec 2021 r.

           Pół roku już za nami! Przyznam, że nie spodziewałam się, że uda mi się tak dużo przeczytać do tej pory, a w tym miesiącu szczególnie. Chociaż myślę, że zasługą tego był maraton z literaturą dziecięcą. Z drugiej strony oprócz takich cienkich książek przeczytał też „Chłopów”. Ale do rzeczy, znowu przyszła pora na ocenienie okładek.

Niestety pierwszą książkę jaką przeczytałam, czyli „Pomylony narzeczony” musiałam już oddać do biblioteki, a zapomniałam wcześniej zrobić zdjęcie. Bardzo lubię jak jest wydawana ta seria, zasługą tego są piękne ilustracje Magdy Wosik. Czcionka jest naprawdę duża, w sam raz dla tych, którzy dopiero zaczynają samodzielnie czytać.

Ocena: 5/5 gwiazdek

„Lwowska kołysanka” ma tak bardzo niedopasowaną i brzydką okładkę. Przez to wydaje się, że to jakiś modny wojenny romans, a tak nie jest. Przynajmniej kolorystka jest taka delikatna i ładna. Tak samo jak czcionka, która jest taka sama z tyłu i w środku. Na jednym ze skrzydełek jest zdjęcie autorki i kilka zdań o niej.

Ocena: 3,75/5 gwiazdek

„Śmierć w światłach rampy” to kolejna książka z niebieską okładką do kompletu. Zastanawiam się czemu jest ich tak dużo. Ta seria ma taki dziwny nieforemny format i białe strony. To jest największy minus tej książki, ilustracje, jak zawsze nawiązują do fabuły i oczywiście wewnątrz jest mapa, spis osób i słowniczek dla młodszych czytelników. Jednak najbardziej lubię zapiski w notatniku, które są drukowane na kartce w kratkę, ręcznym pismem i ze skreśleniami.

Ocena: 4,75/5 gwiazdek

Na tytuł najbrzydszej okładki tego miesiąca zasługuje „Kes”. Dawno nie widziałam tak odpychającej oprawy, na której są bure esy-floresy. Dodatkowo w miejscu gdzie jest opis są kreski, które zasłaniają napisy.

Ocena: 0/5 gwiazdek

„George” ma białą okładkę, czego bardzo nie lubię, ponieważ książki wtedy łatwo się brudzą. Oprócz tego ma tylko duży kolorowy napis i małą głowę bohatera. Nie przepadam za tak minimalistycznymi okładkami, szczególnie, że jest to książka dla dzieci.

Ocena: 4/5 gwiazdek

Na okładce „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” jest zdjęcie z zielonkawym filtrem, do tego złote napisy, a na brzegu kwiaty. Ten motyw potem pojawiał się również wewnątrz. Moją uwagę najbardziej przykuły fragmenty stylizowane na teksty z plotkarskich magazynów. Akurat okładka nie jest w moim guście i mam wrażenie, że dzieje się na niej za dużo, ale brzeg zdecydowanie przyciąga wzrok.

Ocena: 4,75/5 gwiazdek

„Beach read” jest najładniej i najdokładniej wydaną książką w czerwcu. Mam wrażenie, że wydawnictwo kobiece stanie się niedługo jednym z moich ulubionych wydawnictw, ale tylko patrząc na okładki. Znowu pojawia się powtarzający się motyw, jakim jest ręcznik kobiety z okładki, niespodziewanie jest też w środku, nie tylko na brzegu. Jedyne do czego mogę się przyczepić to „mejl”. Powtarza się to coraz częściej w książkach i zastanawiam się czy nie będzie to niedługo upowszechniona forma.

Ocena: 5/5 gwiazdek

Nienawidzę czytać lektur z wydawnictwa Greg, ale w bibliotece nie było innego wydania „Chłopów”, dlatego pożyczyłam takie. Nigdy nie rozumiem czemu „czcionka ułatwiająca czytanie” jest trzy razy mniejsza od tej normalnej. Jeszcze te interpretacje z boku i wyróżniony tekst, gdzie jest coś trudniejszego/ ważniejszego. Nic bardziej mnie nie denerwuje, jak robienie idioty z czytelnika.

Ocena: 1/5 gwiazdek

29 czerwca 2021

Książki idealne na wakacje

            Wakacje i letnia pogoda sprzyjają poznawaniu nowych literackich pozycji. Najlepiej wtedy czytać coś w takim klimacie – lekkiego. W sam raz, żeby się odprężyć i odpocząć, zapominając o szkole i pracy. Jeśli nadal nie wiecie co spakować do swojej podróżnej torby, to przygotowałam dla was kilka propozycji.

Recenzja "Podróży nieślubnej" pojawiła się nie tak dawno, dlatego nie będę się dużo rozpisywać. Napiszę tylko, że hawajskie przygody wprawią każdego w wakacyjny nastrój.

"The Wicked Deep" to jedyny tytuł po angielsku w tym zestawieniu. Jest to młodzieżowa fantastyka pełna kłamstw i sekretów. Główni bohaterowie muszą zmierzyć się z trzema czarownicami z mrocznych legend.

"Beach read" był dla mnie mniej plażowy niż to jak był reklamowany. Mimo to był całkiem niezły i dodaje go tutaj, bo wiem, że ma dużo fanów. Jest to książka o popularnej autorce romansów i poważnym znanym literatem, który gardzi szczęśliwymi zakończeniami i uważa, że prawdziwa miłość to bajka. Dzieli ich prawie wszystko, za to łączy fakt, że przez następne trzy miesiące będą mieszkać w sąsiednich domkach na plaży, walcząc z pisarską blokadą i twórczą niemocą. Dlatego zawierają zakład i wymieniają się tematami książki. Wygra ten, kogo książka ukaże się jako pierwsza.

W wakacje oprócz łatwych książek, czytam też te bardziej wymagające pozycje. Do takiej kategorii mogą zaliczyć "Lwowską kołysankę", która przez czas (koniec lat 30.) w jakim rozgrywa się akcja nie będzie uznana za typowo letnią książkę, ale jest warta przeczytania. Jest to dotykająca historia lwowskiej rodziny Szubów.
Podstawówkowej młodzieży poleciłabym "Buntowniczkę z pustyni". Akcja rozgrywa się, gdy lud Miraji zaczyna się sprzeciwiać despotycznej władzy Sułtana. Bohaterami książki są ludzie, ale również dżiny. Jest to powieść pełna przygód i niebezpieczeństw.

Dla najmłodszych idealną książką będzie "Ewolucja według Calpurnii Tate" o rządnej wiedzy młodej dziewczynce, żyjącej w XIX- wiecznym Teksasie, gdzie darwinowska ewolucja jest jeszcze uznawana za coś dziwnego, a dziewczynki nie powinny zajmować się nauką. Moje serce skradła relacja Calpurnii z jej inteligentnym dziadkiem, który zachęcał ją do poznawania otaczającego ją świata.

O "Poradniku dla dżentelmena o występku i cnocie" chyba nie muszę wiele pisać. Jest to po prostu mój tegoroczny ulubieniec, który już w kwietniu wprawił mnie w wakacyjny nastrój.

Książki Rainbow Rowell bardzo często towarzyszyły mi na letnich wyjazdach, na szczególną uwagę zasługuje "Nie poddawaj się. Wzlotu i upadki Simona Snowa". W Świecie Magów zaczyna wrzeć, dlatego Simon, najpotężniejszy czarodziej musi sprostać wyzwaniu i zapanować nad sytuacją. Nie pomaga przeczucie, że Baz, jego współlokator, a zarazem największy wróg, prawdopodobnie knuje coś za jego plecami.

"Współlokatorzy" to książka, do której zawsze będę miała wielki sentyment, a co ważniejsze jest naprawdę bardzo dobra. Porusza trudne tematy toksycznego związku i jak z niego wyjść i wejść w nowy, zdrowy związek. Pamiętam, że czytając opis uważałam ją za banalną i przewidywalną, a zaskoczyła mnie nie raz.

        Mam nadzieję, że zajdziecie jakiś tytuł idealny dla siebie. Jeśli też macie wakacyjnych, podajcie ich tytuły w komentarzu. Na pewno będą one inspiracją dla niezdecydowanych.

24 czerwca 2021

"Podróż nieślubna", Christina Lauren

           Z „Podróżą nieślubną” Christin Lauren wiążę się pewna historia. Jest to książka, o której przez długi czas nie wiedziałam nic, prócz tego, że jest lubiana przez czytelników, dlatego chciałam ją kiedyś przeczytać, ale nie był to mój must read. Pewnego dnia byłam z przyjaciółkami na spacerze i jedna z nich, nie podając mi tytułu, opowiedziała mi fabułę pewnej książki. Kilka tygodni później byłam w bibliotece i stała tam właśnie powieść Lauren. Nie zaprzątając sobie głowy sprawdzaniem o czym jest, wzięłam ją. Przyszłam do domu i przeglądam dokładnie książki, które pożyczyłam. Patrzę na opis „Podróżny nieślubnej” i nie mogę uwierzyć własnym oczom. Myślę sobie: „No nie, to o tej książce opowiadała mi przyjaciółka, przecież ja już znam całą historię.”. No ale i tak ją przeczytałam, bo oczywiście nie znałam każdego szczegółu tej książki, a chciałam ją poznać poprzez czytanie jej.

Tytuł i autor: „Podróż nieślubna", Christina Lauren

Gatunek: literatura kobieca

Ilość stron: 331

Data: 11-12.05.2021 r.

ISBN 978-83-600-59-45

Wydawnictwo: Poradnia K

Moja ocena: 6,5/10 gwiazdek.

          „Podróż nieślubna” to historia o siostrach bliźniaczkach, które są zupełnie inne z charakteru. Jedna z nich, Ami ma zawsze szczęście, a Olive jest tą pechową. Jednak na darmowym weselu pierwszej z nich dzieje się katastrofa, a tylko Olive i Ethan, drużba pana młodego, którego dziewczyna nienawidzi pozostają przy zdrowiu i oboje decydują się na pojechanie w podróż nieślubną na Hawaje nowożeńców, ale będą musieli na niej udawać zakochanych.

          Niestety jak to często bywa z romansami, są one prostą, łatwą do przewidzenia historią. W tym przypadku doszedł też aspekt schematyczności i powtarzalności. Najpierw bohaterce coś się działo, mężczyzna musiał jej pomóc, a potem na odwrót. Chociaż przyznam, że niczego lepszego się nie spodziewałam i bawiłam się całkiem dobrze, a zakończenie nawet mnie pozytywnie zaskoczyło. Było też kilka całkiem zabawnych scen. Całość była zachowana w bardzo letnim klimacie, czytając książkę miałam wrażenie jakbym była z nimi na wakacjach.

          Za łatwość i szybkość czytania odpowiadał język, który był prosty i przyjemny, za to sposób pisania autorki był okropny. Co chwilę pojawiały się te same słowa, zwroty, określające charakter bohaterów i co chwilę było nam przypominane, że Olive ma pecha, a Ami jest szczęściarą. Bardzo mnie to drażniło, bo czułam, że nie jestem traktowana poważnie.

          Kreacja głównych bohaterów była słaba, ale mimo to polubiłam ich i kibicowałam, żeby się zeszli. Za to ci dalsi byli o wiele lepiej napisani, mieli różnorodne cechy i byli w ciekawy sposób wprowadzani.

Początek: 4 gwiazdki

Fabuła: 3,5 gwiazdek

Koniec: 5 gwiazdek

 

Świat przedstawiony: 4,5 gwiazdki

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 3 gwiazdki

dalsi: 4 gwiazdki

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 4,5 gwiazdki

dalsi: 3 gwiazdki

 

Język: 4,5 gwiazdki

Sposób pisania: 3 gwiazdki

 

Końcowy wynik: 6,5/10 gwiazdek

13 czerwca 2021

"Rządy wilków", Leigh Bardugo

         „Rządy wilków” to druga część dylogii o królu Nikolaju z Uniwersum Griszy. Jak o pierwszej części mogę powiedzieć wiele pozytywnego, ponieważ jest to jedna z moich ulubionych książek z tego świata, tak druga część z początku wydawała mi się być przeciętna, teraz uważam, że była nawet słaba.

Tytuł i autor: „Król z bliznami", Leigh Bardugo

Gatunek: fantastyka

Ilość stron: 578

Data: 07. - 09.05.2021 r.

ISBN 978-83-667-122-56

Wydawnictwo: MAG

Moja ocena: 6/10 gwiazdek.

Od samego początku było nie najlepiej. Leigh Bardugo starała się pisać słowami i określeniami, które już dawno wyszły z użycia, a pojawiały się one z nienidzka. Potem robiło się tylko gorzej, czułam się jakbym czytała książkę od historii. Owszem, była tam jakaś akcja, ale bardzo poplątana, wszystko było wymieszane i jakby napisane na prędze, i oczywiście dialogi. Jednak było tam za dużo polityki państw i nudnych intryg, które obracały się tylko wokół wojny. Było tam za dużo jakichś dziwnych wytłumaczeń na jakie prawa panują w jakim państwie i wiele społecznych problemów, które nic nie wnosiły do fabuły, a tylko przedłużały historię.

Ne pojawiło się wielu nowych bohaterów, ale i tak był niedopracowani i wszyscy pisanie na podobnej bazie – byli po prostu rządni władzy. Co jednak mnie bardziej boli, to zmiany w zachowaniu, tych których już znamy. Nikolaj, co się z nim zadziało? Szczególnie pod koniec, coś starszego. Jeszcze pojawienie się Darkliga. Taki potencjał zmarnowany. Bohater, który po prostu się miotał, raz był, raz go nie było. Był też napisany na siłę wątek romantyczny.

!SPOJLER!

Przecież od końca związku Niny nie minęło tak dużo czasu i podobno cały czas cierpiała po stracie Mattiasa, to czemu zapomniała o nim na rzecz Hanne. Ten związek był wyssany z palca, one po prostu się przyjaźniły, nie było między nimi chemii.

 

          W drugiej połowie pojawiają się też Wrony z „Szóstki Wron”. Jaka byłam na początku szczęśliwa, naprawdę cieszyłam się na ich powrót i liczyłam, że coś z tego wyniknie. Niestety, pojawili się, żeby się pojawić i dać nadzieje na kolejny tom z ich udziałem. Oczywiście jestem ciekawa co autorka wymyśli, zważywszy na ostatni rozdział. Liczę tylko, że, tak jak dylogia o Wronach, wyjdzie z tego coś rewelacyjnego.

          Mimo wzbudzenia ciekawości, uważam zakończenie za jedno wielkie nieporozumienie. To była tragedia na tragedii. Tak jak mówiłam, Nikolaj z „Króla z bliznami” nigdy by czegoś takiego nie zrobił. To jest jakiś absurd.

Początek: 4,5 gwiazdek

Fabuła: 3 gwiazdki

Koniec: 1 gwiazdka

 

Świat przedstawiony: 3 gwiazdki

Bohaterowie (wykreowanie):

główni: 3 gwiazdki

dalsi: 3,5 gwiazdki

Bohaterowie (przywiązanie):

główni: 4 gwiazdki

dalsi: 2,5 gwiazdki

 

Język: 3,5 gwiazdki

Sposób pisania: 2,5 gwiazdki

 

Końcowy wynik: 6/10 gwiazdek